3. trojročí a jejich rodičům

Vážení a milí, s některými jsem měla v úterý tu čest setkat se osobně a velkým tématem bylo čtení knih. Ráda bych nyní oslovila vás všechny a přiblížila proč je toto téma tak důležité a jak hodlám své žáky ve čtení podpořit. V dnešní digitální době mají naše děti a dospívající mladí lidé tolik možností, jak trávit volný čas, že pozvolna dochází k vytlačování četby knížek. Knížky nejen rozvíjejí naši fantazii, často léčí duši a poskytují nám možnost ocitnout se na chvíli ve světě mimo naše tělo, ve světě, který je jen náš, ale také rozvíjejí slovní zásobu, podporují schopnost soustředit se, mají nedocenitelný význam pro učení se gramatiky a pravopisu, dozvídáme se z nich nové informace a také, což je v dnešní době státních maturit a plošných přijímacích zkoušek nadmíru potřeba, nás učí orientovat se v textu. Práce s textem je základním kamenem učení se a fungování v mnoha profesích.
Často však jako rodiče nevíme, které knihy jsou pro naše děti dobré, vhodné a hlavně přitažlivé. Od toho tu máme odborníky a neznám lepší než ty v těch opravdu dobrých knihovnách. Nechala jsem si tedy poradit a vytvořila seznam doporučené četby pro třetí trojročí. Přikládám vám ho sem pro inspiraci. Ráda bych knihy ze seznamu postupně koupila do naší školní knihovny. Zde vás také žádám, zda byste nějaké knihy, vhodné pro tyto naše účely, škole nedarovali například při příležitosti narozenin svých drahých ratolestí (na prvním stupni to bývá milým nepsaným pravidlem) nebo jen tak, pokud máte třeba nějaké nevyužité doma – prosím ale o aktuálnost děl.
Se svými žáky jsem se dohodla na zavedení čtenářských hodin, které jsou vždy jednou v týdnu v odpoledních hodinách, kdy už bývají mozky unavené a chtivé po relaxaci. Na tyto hodiny si mohou nosit své vlastní knížky (dovoleny jsou i komiksy či čtečka s e-knihou, ne však mobil ani tablet) nebo si půjčovat školní. Školní knihy bude samozřejmě možné zapůjčit si i domů. 
Sedmá i osmá třída byla v minulých letech zvyklá dělat tzv. čtenářské burzy/přehlídky, kdy několikrát do roka v jeden den představovali ostatním přečtenou knihu. V tomto budeme pokračovat.
Tento týden je Týden knihoven, spousta poboček nabízí prohlídky či výhodné registrovné. Jedna z nich je například ta Polabinská: https://www.pardubice.eu/urad/mestske-obvody/mestsky-obvod-pardubice-ii-polabiny-cihelna/informace-obcanum/aktualni-zpravy/tyden-knihoven-v-polabinach-1/?file=55642&page=4465416&do=download
Budu moc vděčná, když tam společně zajdete nebo je vyšlete samotné si se seznamem něco zapůjčit :).
Velice Vám děkuji za váš čas, péči a trpělivost, je mi velkou ctí pracovat s tak báječnými lidmi, jako jsou vaše děti.
Veronika Mrázková, třídní učitelka sedmáků