Děti nadělují

Vážení rodiče,

minulý víkend jsem přemýšlel nad otázkou, jak se ve škole propojit s vánoční atmosférou a náladou. Hlavou mi kroužily tři myšlenky. 1. Vánoční rozpoložení mysli se nejlépe dostaví, když vánoční náladu sami tvoříme. 2. Ve školním prostředí bylo za mých školních let pravidlem sehrát pro rodiče besídku. 3. O pár let později se mi vzorem besídky stala Besídka divadla Sklep.

Bylo pro mě překvapením, že mnohé děti nevěděly, co slovo „besídka“ znamená. Abych mohl fundovaně obsah již mnohokráte zde uvedeného slova vyložit, zapátral jsem v análech knižních i internetových. I pro mě bylo překvapením, že předchůdcem dnešních školních besídek, tedy zábavného pořadu dětí, byly družné hovory, rozmluvy a rozprávky s tancem a zábavou u českých obrozenců v 19. století. Jedná se o rize české slovo, které bylo pro naše předky téměř programové. Základním významem slova je „přátelský, družný hovor“, až přeneseně jej dnes používáme s přesahem do zahradní architektury (domek, altán, pergola), v žurnalistice (zábavná část novin) či ve věcech spolkových (např. jednatel hospodářské besídky). Pro divadlo Sklep se besídka stala pásmem vtipů, skečů, gagů a písní.

V níže uvedených odkazech je skryt přístup k tajemství, jak si s besídkou poradily děti našeho druhého stupně. Básničky, scénky, písničky a malůvky připravily pro vás, vezměte jejich program jako vánoční dárek. Pracovali pilně, s nadšením a po natočení celého programu si také svorně oddechli, jak si oddechne každý, když vykoná kus poctivé práce.

Původním záměrem bylo propojit šestou i sedmou třídu. To se nepovedlo. Jak jistě víte, obě třídy pracují v průběhu roku v izolaci. Nejenomže jsou od sebe vzdáleny na délku Pardubic, ale odděluje je také dálka mezi internetovým éterem a reálným životem, neb zatímco jedna třída se v daném týdnu schází ve škole, druhá se propojuje on-line. Proto i zde jsou si třídy vzdáleny na pár kliknutí.

Šesťáci vytvořili pravý nefalšovaný besídkový program. Po vzoru „Kdo to napsal, ten to čte“ uslyšíte číst jejich básničky a texty právoplatnými autory. 

Se sedmáky trávím v týdnu času méně, proto je jejich přispění k vánoční atmosféře kratší, však o to více vystupují její přednosti. Krátkost jejich vystoupení je také rovna jejich unavenému entuziasmu, se kterým pracovali. Není se co divit, jsou už věkově starší a jsou ve vleku své současné vývojové fáze. O to více si vážím, že svou práci dotáhli zdárně do konce.

Přeji Vám pokojné svátky

Vítězslav Macek

P. S. Videa na YouTube jsou neveřejná, znamená to, že se k nim dostanete pouze přes tyto odkazy:

Besídka šesté třídy – https://youtu.be/u7NrRX4Vr_o ( pokud by odkaz nefungoval, tak zde: https://www.youtube.com/watch?v=u7NrRX4Vr_o&feature=youtu.be ) 

Rozhlasová hra sedmé třídy – https://youtu.be/p2AmLtJXvy0 ( pokud by odkaz nefungoval, tak zde: https://www.youtube.com/watch?v=p2AmLtJXvy0&feature=youtu.be )